Website traffic statistics

čtvrtek 9. července 2020

OSTRAVÁCI NEMLUVÍ SPROSTĚ

V ostravštině je možné zaslechnout často sprostá slova, např. chuj, cyp, pičo, kurva, tato slova ale mají daleko hlubší význam než v běžné češtině. V češtině tato slova slouží jen jako nadávky, v ostravštině tomu tak ale není.

Například slovo CYP označuje hornického učně,který byl mnohdy nezkušené nemehlo a tak se slovo CYP přeneslo i na hlupáka, blbce či nemotoru obecně.

Slovo PIČO se používá jako jakési univerzální vycpávkové oslovení nemající nic společného s dámským přirození. Jako příklad uvedu velmi známé BANÍK PIČO. Někdy se píše i s tvrdým Y - PYČO.

Se slovem KURVA je to již složitější, také se tak neoznačuje lehká děva či-li štětka, ale je to slovo dávající větě, nebo příkazu větší důraz. Opět uvedu příklad.

   Jdete do hospody a máte žízeň. Výčepní Jarek nemá nijak napilno, bo v hospodě není moc lidí. A tak řeknete: "Ty, Jarek (ostravština má jen šest pádů, oslovuje se prvním pádem, podobně jako ve slovenštině), dej mi pivo".
Jarek načepuje a donese pivo, pohoda.

   Pokud je ale žízeň opravdu veliká (jdete z práce v letním parnu) a Jarek má v hospodě hodně lidí, pak můžete zvýraznit onen důraz slovem KURVA. (Tento důraz se používá místo zvyšování hlasu, Ostravák zásadně nekřičí). "Kurva, Jarek, dej mi pivo".

   Pokud ani po tomto Jarek pivo nepřinese, nastupuje tzv. rámování, kdy slovem KURVA zarámujete větu a tím získá ještě větší důraz: "Kurva, Jarek, dej mi pivo, kurva".
Jestli ani po tomto rámování nemáte pivo na stole, tak rámování ve větě ponechte, ale ve slově KURVA zaryčte jako motor. "Kurrrrrrrrrrrva, Jarek, dej mi pivo, kurrrrrrrrrva".

   Pokud uslyšíte Ostraváka takhle vrčet, tak bych doporučoval to pivo ihned přinést, takový Ostravák je již těsně před výbuchem.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Vulgární, nebo dehonestující příspěvky budou smazány.